CHURCH OFFICERS of the EASTSIDE PRESBYTERIAN CHURCH  1882 – 1939

Park Avenue and East 19th Street,
Paterson NJ

Taken from
“History of The Eastside Presbyterian Church”
by G. Edward De Nike (Honorary Elder)
1940

THE ROLL OF CHURCH OFFICERS

The following roll is complete as far as can be obtained from existing records.

ELDERS

1882

WICKHAM, Ross M.

COOKE, Watts

COULSON, George J.A.

1886

HUBBARD, Daniel B.

1894

HACKETT, George B

ALLEN, F.W.

KRESSLER, James

1898

McILROY, Samuel

1900

CONANT, Theodore E.

SNYDER, H.C.

VAN NESS, M.C.

1901

PETRIE, David

1902

BOYD, William, Sr.

1904

SUTTLE, Fred W.

1905

GILES, C.M.

1908

HASBROUCK, Martin

1911

ARNOLD, William A.

1915

ZABRISKIE, Albert

1916

BENSEN, Richard

TERHUNE, J. Irving

ZABRISKIE, William A.

1918

BOYD, Everett J.

1919

INGLIS, William M.

SMITH, Frank Webster

1920

MICKLER, Albert

WILLIAMS, Harry

1925

VAN BUSHKIRK, Arthur

1926

DeNIKE, G. Edward

1927

BERDAN, Albert R.

1928

McKENDRICK, Alexander

HOPPER, Irving D.

UNGER, Carl

1932

BENSON, John O.

TOWLE, Elton L.

1937

WALTON, Dr. Gordon G.

1938

VAN RIPER, Dr. William B.
TRUSTEES
The date of the first election in each case is given. Those who have served as president of the board are so indicated.

1880

COULSON, George J.A. – President

HUBBARD, Daniel B.

COOKE, Watts

McILROY, Samuel

COULSON, Robert

WILLIAMS, Robert

COOKE, James W.

1882

COOKE, Watts – President

DeNIKE, William H.

COULSON, Robert

INGLIS, Charles

WICKHAM, Ross M.

1883

INGLIS, Charles – President

1884

DUNLOP, George M.

1886

FAIRCHILD, Albert C.

1888

BECKLEY, Samuel C.

1889

HOWARD, George

ALLEN, F. W.

1890

ALLEN, Frank W. – President

TWEEDALE, Edward

1892

SEARING, Frederick

1894

COCK, F.E.

1895

CLEVELAND, A.F.

1898

INGLIS, William – President

GENDERMAN, G.

1899

FAIRCHILD, A.C. – President

NEWTON, Walter R.

1901

COOKE, James W. – President

BOYD, George

1903

TUTTLE, C.H.

BOYD, William, Jr.

1906

VAN NESS, Wallace M.

1913

BOYD, George – President

DUNNING, Wm. H.

ROGERS, William

COOKE, W. Thorne 

JACKSON, Charles E.

BENSEN, Richard

MORTON, E.B.

1915

CUNNINGHAM, Robert H.

SIPP, Grant

STEWART, H.L.

1916

DUNNING, Wm. H. – President

SCHOEMAKER, G.W.

DOREMUS, J.W.

LOVELAND, R.W.

1918

TURNER, Howard G.

NEWTON, George H.

McLAUGHLIN, G.B.

HAMEETMAN, Sander

CONKLIN, G.E.

1919

TURNER, Howard G. – President

UNGER, Carl

VAN WALRAVEN, Col. A.A.

GILES, Edward S.

1920

GILES, Edward S. – President

VAN BUSKIRK, Arthur

BERDAN, Albert R.

HOPPER, Irving D.

1921

VAN NESS, Wallace M.

TRACY, Homer R.

1922

VAN BUSKIRK, Arthur – President

1923

CUMMINGHAM, Robert H. – President

DERROM, Andrew T.

DeYOE, Willard L.

HAY, Clyde B. 

PRICE, J. Edward

PRUDEN, Frank V.H.

TAGLIABUE, Otto

VOORHIS, Elmer C.

1924

HAY, Clyde B. – President

1925

DERROM, Andrew T. – President

JACKSON, J.B.

TOWLE, Elton L.

1926

BERDAN, Albert R. – President

BAMBER, Frederick I.

RYAN, Walter A.

1927

GILES, Edward S. – President

STICKLER, Dr. Roy G.

FREI, Frederick J.

1929

BENSON, John O. – President

THOMPSON, John K.

VAN RIPER, Dr. Wm. B.

ROWLAND, Elmer E.

VOORHIS, J. Chester

1930

VREELAND, Frederick

LANZA, Baptiste J.

1931

VAN RIPER, Dr. Wm. B. – President

FLORANCE, John M

HUBER, B. Stuart

1932

MUSE, Harry R.

MacGREGOR, David

JACKSON, Frank R.

WALTON, Gordon G.

WARDLE, Richard H.

1933

HUBER, B. Stuart – President

WETTYEN, Harold E.

1934

JACKSON, Frank R. – President

HIGHTON, Alex G.

WALCHENBACH, Paul J.

1935

FREI, Fred J. – President

1936

HIGHTON, Alex G. – President

COOPER, Stanley F.

STEELE, Jacob H.

1937

DeYOE, Willard L. – President

BRANDS, Carl

HENDERSHOT, Theodore W.

1938

MacGREGOR, David – President

BLAUVELT, Ernest E.

DODDS, Wm. Gray

1939

HENDERSHOT, Theodore W. – President

GIGER, Dr. G.A.
CHURCH TREAURERS

1880

COOKE, James W.

1884

HUBBARD, Daniel B.

1888

DeNIKE, William H.

1889

KRESSLER, James E.

1896

CLEVELAND, A.F.

1897

MURPHY, J.F.

1913

BOYD, William, Jr.

1916

VAN BLARCOM, Wessels

1918

WILLIAMS, Harry

1926

VOORHIS, Elmer C.

1938

HIGHTON, Alex G.
SUNDAY SCHOOL SUPERINTENDENTS

1880

COOKE, Watts

1907

TUTTLE, C.H.

1909

HACKETT, George B.

1913

ARNOLD, William A.

1916

ZABRISKIE, Albert

1918

ZABRISKIE, William A.

1919

BELL, Walter B.

1921

BENSEN, Richard

1927

TOWLE, Elton L.

1930

SEDDON, William P.
PASTOR’S AID SOCIETY PRESIDENTS

1891

COOKE, Mrs. Watts

1897

VAN EMBURGH, Mrs. Wesley

1899

FERGUSON, Mrs. William

1900

CLEVELAND, Mrs.

1903

FERGUSON, Mrs. William

1905

GILES, Mrs. C.M.

1916

SEARING, Mrs. Frederick F.

1918

ZABRISKIE, Mrs. William A.

1919

INGLIS, Mrs. William M.

1921

BEALE, Mrs. Wilson T.M.

1923

TUERS, Mrs. G. Edward

1925

BOYD, Mrs. William, Jr.

1927

INGLIS, Mrs. William M.

1929

LABAUGH, Miss Estelle

1931

MacGREGOR, Mrs. David

1933

WALTON, Mrs. Gordon W.

1935

MacGREGOR, Mrs. David

1937

KING, Mrs. Joseph W.

1939

GUELICH, Mrs. George
MISSIONARY SOCIETY PRESIDENTS

1907

OWENS, Mrs. James H.

1914

SEARING, Mrs. Frederick F.

1916

VAN NESS, Mrs. Melville C.

1919

SEARING, Mrs. Frederick F.

1920

TERHUNE, Mrs. J. Irving

1922

DOREMUS, Miss Martha S.

1924

TERHUNE, Mrs. J. Irving

1927

ROGERS, Mrs. W. Leroy

1931

WARDLE, Mrs. C. BOYD

1933

SEDDON, Mrs. William P.

1935

ADAIR, Mrs. Howard A.

1937

SEDDON, Mrs. William P.
JUNIOR MISSIONARY BAND (Later, Auxiliary) PRESIDENTS

1913

ZABRISKIE, Miss Elizabeth

1914

GILES, Miss Dorothy M.

1926

GILES, Miss Dorothy M. (reorganized as Auxiliary)

1927

TERHUNE, Mrs. J. Irving

1937

BEERS, Mrs. Florence
GIRLS’ CLUB PRESIDENTS

1907

GILES, Miss Alice

1913

WESTHOVEN, Miss Mae

1914

SCOTT, Miss Katherine D.

1916

ARNOLD, Miss Antoinette
WESTMINSTER GUILD PRESIDENTS

1914

VAN RIPER, Miss Jane

1916

GARRABRANT, Miss Louise
WESTMINSTER CIRCLE PRESIDENTS

1916

VAN WALRAVEN, Miss Alberta
MEN’S CLUB PRESIDENTS

1907

HABROUCK, Martin

1909

ARNOLD, William A.

1911

MORTON, Edward B

1912

JACKSON, Charles E.

1913

VAN NESS, Wallace M.

1914

BENSEN, Richard

1916

CUNNINGHAM, Robert H.

1917

DUNNING, William H.

1918

SCHOEMAKER, George W.

1919

JACKSON, Job B.

1921

ZABRISKIE, Albert

1922

CUNNINGHAM, Robert H.

1923

VAN WALRAVEN, Col. A.A.

1924

DERROM, Andrew T.

1925

BERDAN, Albert R.

1926

HOPPER, Irving D.

1927

BAMBER, Frederick I.

1928

GIGER, Dr. G.A.

1929

MORTON, Edward B.

1930

FREI, Frederick J.

1931

FLORANCE, John M.

1932

TOWLE, Elton L.

1933

WALCHENBACH, Paul J.

1935

UNGER, Carl

1939

JACKSON, Frank R.
EASTSIDE CHOIR ASSOCIATION PRESIDENTS

1935

MUSE, Harry R.

1937

TOWLE, Elton L.

1938

RUTHERFORD, J. William

1939

RUITER, Richard A.
“20-30” GROUP

1936

Governed by Board of Directors
SCOUTMASTERS

1910

DERROM, Andrew T.

1913

HILL, Robert C.

1914

FELTER, Raymond B.

1914

BEALE, Rev. Wilson T.M.

1915

POST, H. Irving

1917

VAN NESS, Paul M.

1928

HUNT, S. Edwin, Jr.

1932

QUACKENBUSH, John D., Jr.
WOLF CUB LEADERS

1918

SUTTLE, Frederick W.

1919

HUNT, S. Edwin, Jr.
ONTEORA CAMP FIRE GIRLS GUARDIANS

1914

COBB, Miss May

1918

ARNOLD, Miss Antoinette
GIRL SCOUT TRIP 11 ORGANIZED – CAPTAINS

1924

NEILSEN, Miss Sophie E.

1928

GOODBODY, Miss Dora

1930

ZECKHAUSEN, Miss Grace

1933

KORN, Miss Dorothy C.

1934

TOWLE, Miss Evis
TROOP 10 FORMED

1935

GOODBODY, Miss Dora – Troops 10 and 11
TROOP 60 FORMED

1938

GOODBODY, Miss Dora – Troops 10 and 11

MILNE, Miss Jeanette – Troop 60
GIRL SCOUT MOTHERS ASSOCIATION PRESIDENT

1925

DERROM, Mrs. Andrew T.
BROWNIES LEADER

1925

LABAUGH, Miss Estelle
YOUNG PEOPLES C.E. SOCIETY PRESIDENTS

1907

HASBROUCK, Martin

1913

CUDLIPP, James

1914

GRANGER, Miss Helen

1915

TERHUNE, Royal E.

1916

WILLIAMS, Harry L.

1917

BLACK, Anna

1918

DeNIKE, G. Edward, Jr.

1919

FERGUSON, Leslie

1920

SCRIBNER, Eleanor D.

1921

OVERDYKING, Annabelle

1922

BLACK, Samuel

1923

REED, Roland
JUNIOR SOCIETY PRESIDENTS

1907

VAN NESS, Miss Edna

1916

HARSHAW, Milo

1917

COBB, Islay

1918

KINGSLAND, Jennie J.

1920

COBB, Mildred

1923

BROWNE, Edith L.
(YOUNG PEPLES SOCIETY CHANGED TO FEDERATION)

1924

DeYOE, William L.

1926

VOORHIS, J. Chester

1927

GOULD, William

1928

NESBITT, Arnot

1931

RUNGE, Reginald

1932

BOYD, Donald F.

1933

THOMAS, Allan D.

1934

MILNE, Andrew F.

1935

LYLE, Orson B.

1936

FREI, Frederick J., Jr.

1937

BOLTON, John E., Jr.

1938

FROST, William, Jr.

Copyright © 2001 by The Passaic County Historical Society Genealogy Club. All rights reserved. This site may be freely linked to, and information found on these pages may be used for personal use and by libraries and genealogical societies. Commercial use of this information is strictly prohibited without prior permission. If any pages are copied, this copyright notice must appear with the information.